به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - آستارا دومین تولید کننده عسل در استان گیلان است

حقیقت نیوز

آستارا دومین تولید کننده عسل در استان گیلان است

تاریخ:یکشنبه 17 فروردین 1399-02:32 ق.ظ

ایرج شیارکار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در ورودی شهرها و استان‌ها برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، برای زنبورداران کوچنده آستارا از سوی معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری آستارا برگ تردد صادر می‌شود.

وی ادامه داد: زنبورداران از اقشار زحمتکش و تأثیرگذار در بخش کشاورزی آستارا هستند و از همه ظرفیت‌های اداری برای تسهیل بازگشت و انتقال اسباب و امکانات آنها استفاده می‌کنیم.

رئیس جهاد کشاورزی آستارا با اشاره به اینکه این شهرستان جمعیت عشایر زیادی ندارد اما زنبورداران آن همه ساله از مناطق جلگه‌ای به استان‌هایی نظیر مازندران کوچ می‌کنند و اکنون زمان بازگشت آنها است، افزود: زنبورداران آستارا با وسایل نقلیه شخصی کوچ می‌کنند و ۳۴ هزار کندوی زنبور دارند و با تولید سالانه ۸۰۰ تن عسل، رتبه دوم تولید این محصول را در استان گیلان به خود اختصاص داده‌اند.

شیارکار در ادامه از توزیع ۳۰ تن بذر برنج هاشمی گواهی شده به شالیکاران این شهرستان با هدف بالا بردن کیفیت محصول خبر داد و اظهار کرد: این میزان بذر ظرف ۲۰ روز گذشته در اداره تعاون روستایی به قیمت هر کیلوگرم ۸۰ هزار ریال برای عملیات خزانه گیری برنج توزیع شد.

رئیس جهاد کشاورزی آستارا، افزود: شالیکاران آستارا برای اطمینان از سلامت و افزایش تولید، از بذرهای گواهی شده و مطمئن استفاده می‌کنند و رقم هاشمی از ارقام خوب بومی و معطر گیلان است و از هر هکتار سطح کشت آن چهار و نیم تن شلتوک حاصل می‌شود.

وی، گفت: بذرهای گواهی شده نسبت به بذرهای معمولی فاقد آفت و بیماری است و باعث افزایش یک تن شلتوک در هکتار می‌شود و در سال گذشته نیز ۱۸ و نیم تن بذر هاشمی توزیع شده بود.

شیارکار، افزود: ۴۵۰ تن کود شیمیایی ازت، فسفات و پتاس نیز در نیمه دوم سال قبل توزیع شده بود و اغلب در آستارا در کشت برنج و کیوی، به عنوان مهمترین محصولات این شهرستان استفاده می‌شود و امسال ۲۰۰ تن کود نیز برای توزیع خریداری شده است.

وی، گفت: پارسال از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزارهای آستارا ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج سفید تولید شد.

رئیس جهاد کشاورزی آستارا با اشاره به ایجاد نخستین خزانه بذر برنج سال ۹۹ در آستارا، اظهار کرد: در هر ۱۰۰ متر مربع خزانه، حداکثر ۳۰ کیلوگرم بذر برنج در شرایط مناسب از نظر آب، نور و فضا نگهداری می‌شود.

وی افزود: حدود ۹۰ درصد شالیزارهای آستارا، شخم شده و بیش از نیمی از ۶ هزار بهره بردار کشاورزی آستارا، شالیکار هستند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات