تبلیغات
به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - فعال حقوق بشر کیست؟

حقیقت نیوز

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:دوشنبه 7 آبان 1397-12:17 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
lucasdow
شنبه 29 دی 1397 09:06 ق.ظ
<a href="http://www.betascgx.com/nike-mercurial-superfly-low-cut-plus-runningc">nike mercurial superfly low cut plus</a> <a href="http://www.hobbyfreaks.com/mackage-kay-lavish-down-coat-mackager">mackage kay lavish down coat</a> <a href="http://www.ruoiled.com/michael-kors-bag-sale-black-quest-mka">michael kors bag sale black quest</a> <a href="http://www.zanascuisine.com/moncler-zip-up-jacket-monclerr">moncler zip up jacket</a> <a href="http://www.puyichinese.com/ray-ban-clubmaster-polarized-review-sunglassesr">ray ban clubmaster polarized review</a> <a href="http://www.philipelara.com/mulberry-lily-tassel-bag-taiwan-mulberryf">mulberry lily tassel bag taiwan</a>
lucasdow http://www.lucasdow.com/
warthogrugby
شنبه 29 دی 1397 05:55 ق.ظ
<a href="http://www.hobihobinomi.com/nike-air-force-1-flyknit-low-maschio-oro-skoc">nike air force 1 flyknit low maschio oro</a> <a href="http://www.sleepysdirect.com/nike-kids-shoes-orange-shoesc">nike kids shoes orange</a> <a href="http://www.reganwhimpey.com/nike-free-run-flex-experience-trainersb">nike free run flex experience</a> <a href="http://www.bcashed.com/roshe-run-safari-all-blue-skob">roshe run safari all blue</a> <a href="http://www.thedarnedclub.com/nike-kobe-10-elite-low-black-and-gold-sneakerb">nike kobe 10 elite low black and gold</a> <a href="http://www.shamankin.com/mackage-phylis-coat-mackager">mackage phylis coat</a>
warthogrugby http://www.warthogrugby.com/
freonsystem
شنبه 29 دی 1397 05:54 ق.ظ
<a href="http://www.guntruther.com/mackage-belted-wool-blend-coat-mackager">mackage belted wool blend coat</a> <a href="http://www.governisation.com/mennns-nike-air-max-90-hvit-shoesn">mennns nike air max 90 hvit</a> <a href="http://www.raiedumacon.com/tie-boss-block-and-tackle-tier">tie boss block and tackle</a> <a href="http://www.glasshalfgeek.com/burberry-scarf-big-scarfr">burberry scarf big</a> <a href="http://www.ceethebarber.com/nobis-kato-jacket-nobisr">nobis kato jacket</a> <a href="http://www.clandessdiner.com/nike-air-force-1-flyknit-high-womens-yellow-green-trainersa">nike air force 1 flyknit high womens yellow green</a>
freonsystem http://www.freonsystem.com/
space cord coolmath
پنجشنبه 27 دی 1397 10:21 ق.ظ
Love post
coolmath minesweeper
پنجشنبه 27 دی 1397 10:21 ق.ظ
Good post
paulabandura
پنجشنبه 27 دی 1397 06:36 ق.ظ
<a href="http://www.elalmacenito.com/brett-favre-black-nike-nfl-minnesota-vikings-pullover-hoodie-name-number-logo-4-nflz">brett favre black nike nfl minnesota vikings pullover hoodie name number logo 4</a> <a href="http://www.gldstore.com/adidas-prougeator-lz-trx-fg-bleu-and-blanc-kurpesa">adidas prougeator lz trx fg bleu and blanc</a> <a href="http://www.globalgtprc.com/femminile-new-balance-420-gituttio-butyg">femminile new balance 420 gituttio</a> <a href="http://www.prototipes.com/nike-russell-okung-navy-blue-name-number-logo-los-angeles-chargers-nfl-76-long-sleeve-t-shirt-nflx">nike russell okung navy blue name number logo los angeles chargers nfl 76 long sleeve t shirt</a> <a href="http://www.tasdizayni.com/nike-air-max-90-premium-volt-wolf-gr%C3%A5-butyd">nike air max 90 premium volt wolf gr氓</a> <a href="http://www.wsphotel.com/nike-free-run-5.0-schwarz-and-gr%C3%BCn-kurpesc">nike free run 5.0 schwarz and gr眉n</a>
paulabandura http://www.paulabandura.com/
roctaam
پنجشنبه 27 دی 1397 06:36 ق.ظ
<a href="http://www.onlype.com/nike-tiempo-legend-svart-bl%C3%A5-quilt-butyd">nike tiempo legend svart bl氓 quilt</a> <a href="http://www.renitemare.com/vibram-fivefingers-bikila-azul-p%C3%BArpura-kurpesc">vibram fivefingers bikila azul p煤rpura</a> <a href="http://www.alusownia.com/hommes-ralph-lauren-outletwears-polow">hommes ralph lauren outletwears</a> <a href="http://www.godskingdoms.com/air-jordan-12-bl%C3%A5-r%C3%B8d-butye">air jordan 12 bl氓 r酶d</a> <a href="http://www.jemegaupload.com/billig-ralph-lauren-kvinders-short-polo-t-shirts-uk-poloz">billig ralph lauren kvinders short polo t shirts uk</a> <a href="http://www.ratedpractice.com/air-jordan-retro-11-metalleic-gold-chaussurese">air jordan retro 11 metalleic gold</a>
roctaam http://www.roctaam.com/
inckua
پنجشنبه 27 دی 1397 06:36 ق.ظ
<a href="http://www.lakefrontlane.com/nike-air-force-one-barn-s%C3%B8lv-svart-obuvd">nike air force one barn s酶lv svart</a> <a href="http://www.minickphoto.com/nike-dam%C3%A4nner-free-5.0-trainers-lila-kurpesg">nike dam盲nner free 5.0 trainers lila</a> <a href="http://www.multinutwraps.com/nike-free-run-4.0-v3-femmes-chaussures-locations-obuvb">nike free run 4.0 v3 femmes chaussures locations</a> <a href="http://www.paulacorley.com/adidas-zx-flux-blanc-roses-butya">adidas zx flux blanc roses</a> <a href="http://www.catcogroup.com/nike-detroit-lions-customized-white-stitched-vapor-untouchable-limited-mens-nfl-jersey-nflu">nike detroit lions customized white stitched vapor untouchable limited mens nfl jersey</a> <a href="http://www.charlesklamut.com/nike-free-flyknit-4.0-v2-rosa-r%C3%B8d-kurpesb">nike free flyknit 4.0 v2 rosa r酶d</a>
inckua http://www.inckua.com/
melbabishop
شنبه 22 دی 1397 03:29 ق.ظ
<a href="http://www.ultimatetd.com/jordan-11-low-zen-grau-snakeskin-obuvg">jordan 11 low zen grau snakeskin</a> <a href="http://www.unvailevents.com/nike-free-tr-fit-kvinners-gr%C3%B8nn-scarpee">nike free tr fit kvinners gr酶nn</a> <a href="http://www.virgocity.com/nike-kobe-9-low-dam%C3%A4nner-wei%C3%9F-grau-butya">nike kobe 9 low dam盲nner wei脽 grau</a> <a href="http://www.ycbrowsbeauty.com/air-jordan-8-fl%C3%A5den-bl%C3%A5-quartz-chaussuresf">air jordan 8 fl氓den bl氓 quartz</a> <a href="http://www.gfatraining.com/nike-kyrie-1-todas-star-game-espn-butya">nike kyrie 1 todas star game espn</a> <a href="http://www.karenannelevo.com/dam%C3%A4nner-nike-air-huarache-rot-rosa-schuheg">dam盲nner nike air huarache rot rosa</a>
melbabishop http://www.melbabishop.com/
malibuj
شنبه 22 دی 1397 03:29 ق.ظ
<a href="http://www.getmovedin.com/nike-free-run-2-blanc-rose-chaussuresf">nike free run 2 blanc rose</a> <a href="http://www.stevenjwitt.com/air-jordan-eclipse-verde-marr%C3%B3n-scarpef">air jordan eclipse verde marr贸n</a> <a href="http://www.trncizolasyon.com/adidas-avalanche-92-gabriel-landeskog-camo-authentic-2017-veterans-day-stitched-nhl-jersey-nfls">adidas avalanche 92 gabriel landeskog camo authentic 2017 veterans day stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.tumpuanlar.com/herre-ralph-lauren-tank-top-bl%C3%A5-r%C3%B8d-polot">herre ralph lauren tank top bl氓 r酶d</a> <a href="http://www.verylatebay.com/nike-mens-kevin-byard-limited-navy-blue-jersey-tennessee-titans-nfl-31-therma-long-sleeve-nflz">nike mens kevin byard limited navy blue jersey tennessee titans nfl 31 therma long sleeve</a> <a href="http://www.whowhatwea.com/adidas-nitrocharge-blanco-house-kurpesc">adidas nitrocharge blanco house</a>
malibuj http://www.malibuj.com/
khoshop
شنبه 22 دی 1397 03:28 ق.ظ
<a href="http://www.kideschool.com/nike-kd-8-tutti-nero-widow-chaussuresd">nike kd 8 tutti nero widow</a> <a href="http://www.killersandbox.com/vibram-fivefingers-speed-noir-gris-butyg">vibram fivefingers speed noir gris</a> <a href="http://www.mymascensores.com/nike-zoom-winflo-3-femminile-cielo-blu-nero-scarpea">nike zoom winflo 3 femminile cielo blu nero</a> <a href="http://www.paypalwar.com/yeezy-350-boost-alle-hvid-schuheb">yeezy 350 boost alle hvid</a> <a href="http://www.bamoments.com/kvinders-nike-roshe-run-blomstret-bl%C3%A5-lilla-butyf">kvinders nike roshe run blomstret bl氓 lilla</a> <a href="http://www.fintecsales.com/nike-air-max-90-hyp-premium-mennns-l%C3%B8ping-sko-butye">nike air max 90 hyp premium mennns l酶ping sko</a>
khoshop http://www.khoshop.com/
nicakhtar
جمعه 21 دی 1397 03:43 ب.ظ
<a href="http://www.foradocasulo.com/nike-air-force-1-flyknit-low-femminile-scarpa-deal-butyg">nike air force 1 flyknit low femminile scarpa deal</a> <a href="http://www.kcsanpedro.com/free-run-2-violet-orange-is-scarpea">free run 2 violet orange is</a> <a href="http://www.lordofvirtue.com/nike-cortez-nylon-blau-wei%C3%9F-orange-schuheb">nike cortez nylon blau wei脽 orange</a> <a href="http://www.thbdtv.com/nike-free-run-5.0-viola-rosa-butyf">nike free run 5.0 viola rosa</a> <a href="http://www.easytanklevel.com/nike-free-run-4.0-rouge-and-gray-wedding-butyf">nike free run 4.0 rouge and gray wedding</a> <a href="http://www.golfbreakuk.com/air-jordan-4-gituttio-netting-names-obuvf">air jordan 4 gituttio netting names</a>
nicakhtar http://www.nicakhtar.com/
wvusigmakappa
جمعه 21 دی 1397 03:43 ب.ظ
<a href="http://www.fromuser.com/a-buon-mercato-jordan-retro-5-fire-rosso-scarpee">a buon mercato jordan retro 5 fire rosso</a> <a href="http://www.giorgiocarusi.com/nike-free-3.0-v5-guld-lilla-obuvd">nike free 3.0 v5 guld lilla</a> <a href="http://www.protrainingfl.com/nike-pegasus-33-arancia-tree-scarpea">nike pegasus 33 arancia tree</a> <a href="http://www.tarbiatesabz.com/nike-air-max-1-og-sport-rouge-roshes-chaussuresg">nike air max 1 og sport rouge roshes</a> <a href="http://www.crimeaon.com/air-jordan-13-retro-low-brosso-upgrades-kurpesf">air jordan 13 retro low brosso upgrades</a> <a href="http://www.deploygis.com/nike-zoom-winflo-3-gris-jaune-obuva">nike zoom winflo 3 gris jaune</a>
wvusigmakappa http://www.wvusigmakappa.com/
bdfsner
جمعه 21 دی 1397 03:43 ب.ظ
<a href="http://www.littlehaleh.com/limited-nike-olivecamo-youth-vonn-bell-jersey-nfl-24-new-orleans-saints-2017-salute-to-service-nflr">limited nike olivecamo youth vonn bell jersey nfl 24 new orleans saints 2017 salute to service</a> <a href="http://www.lubminbrandov.com/adidas-protator-incurza-blau-kurpese">adidas protator incurza blau</a> <a href="http://www.shabbychicfla.com/nike-mercurial-superfly-gituttio-2015-schedule-schuhee">nike mercurial superfly gituttio 2015 schedule</a> <a href="http://www.topangafire.com/nike-free-3.0-v5-cool-grau-blau-obuvg">nike free 3.0 v5 cool grau blau</a> <a href="http://www.eniszczarki.com/nike-kobe-11-flyknit-maschio-in-esecuzione-scarpe-chaussuresa">nike kobe 11 flyknit maschio in esecuzione scarpe</a> <a href="http://www.esarpciankara.com/jordan-10-bl%C3%A5-and-hvit-2012-butya">jordan 10 bl氓 and hvit 2012</a>
bdfsner http://www.bdfsner.com/
caberrals
جمعه 21 دی 1397 03:43 ب.ظ
<a href="http://www.totulesteaici.com/nfl-demarcus-robinson-black-11-kansas-city-chiefs-nike-name-number-logo-pullover-hoodie-nflx">nfl demarcus robinson black 11 kansas city chiefs nike name number logo pullover hoodie</a> <a href="http://www.zcardnigeria.com/nike-air-max-thea-knit-jacquard-sort-hvid-kurpesa">nike air max thea knit jacquard sort hvid</a> <a href="http://www.ascautoparts.com/nike-kyrie-1-dream-for-vente-quincy-butyg">nike kyrie 1 dream for vente quincy</a> <a href="http://www.croquenreve.com/bayern-munchen-31-schweinsteiger-marine-environmental-protection-home-soccer-club-jersey-nflw">bayern munchen 31 schweinsteiger marine environmental protection home soccer club jersey</a> <a href="http://www.emoizmir.com/nike-huarache-nm-blanc-quartz-butyd">nike huarache nm blanc quartz</a> <a href="http://www.fabrikatrav.com/nike-kd-9-schwarz-wei%C3%9F-dark-grau-hyper-orange-zone-kurpesc">nike kd 9 schwarz wei脽 dark grau hyper orange zone</a>
caberrals http://www.caberrals.com/
yummyfitmummy
چهارشنبه 19 دی 1397 06:40 ق.ظ
<a href="http://www.flatoyota.com/nike-womens-jerry-rice-black-backer-oakland-raiders-nfl-80-pullover-hoodie-nflr">nike womens jerry rice black backer oakland raiders nfl 80 pullover hoodie</a> <a href="http://www.fotokompass.com/air-jordan-son-of-mars-negro-verde-beans-butyg">air jordan son of mars negro verde beans</a> <a href="http://www.padcrashin.com/limited-dwight-clark-san-francisco-49ers-mens-jersey-87-player-name-number-tank-top-nike-nfl-red-nflx">limited dwight clark san francisco 49ers mens jersey 87 player name number tank top nike nfl red</a> <a href="http://www.tickboxit.com/earl-mitchell-ash-one-color-jersey-90-san-francisco-49ers-t-shirt-nike-womens-nfl-nflw">earl mitchell ash one color jersey 90 san francisco 49ers t shirt nike womens nfl</a> <a href="http://www.dvrordie.com/nike-kaishi-orange-bl%C3%A5-chaussuresa">nike kaishi orange bl氓</a> <a href="http://www.francisstiff.com/zx-flux-grigio-and-argento-butya">zx flux grigio and argento</a>
yummyfitmummy http://www.yummyfitmummy.com/
sildenafil sale
سه شنبه 18 دی 1397 09:17 ق.ظ
how to ask doctor for sildenafil online viagra usa http://viagrauga.com/ viagra pills how
to tell if a man has taken sildenafil
aloulavideos
سه شنبه 18 دی 1397 04:40 ق.ظ
<a href="http://www.apexmartin.com/nike-zoom-winflo-3-sort-obuvb">nike zoom winflo 3 sort</a> <a href="http://www.hurenindex.com/jordan-13-gs-noir-hyper-rose-butya">jordan 13 gs noir hyper rose</a> <a href="http://www.jeffdiblasi.com/limited-nike-black-womens-troy-polamalu-alternate-jersey-nfl-43-pittsburgh-steelers-vapor-untouchable-nflu">limited nike black womens troy polamalu alternate jersey nfl 43 pittsburgh steelers vapor untouchable</a> <a href="http://www.jknets.com/mujeres-nike-free-flyknit-3.0-gris-rojo-kurpesb">mujeres nike free flyknit 3.0 gris rojo</a> <a href="http://www.jmvilalta.com/air-jordan-6-retro-noir-infrarouge-for-vente-schuhec">air jordan 6 retro noir infrarouge for vente</a> <a href="http://www.nemoutrading.com/adidas-casual-chaussures-noir-violet-schuheg">adidas casual chaussures noir violet</a>
aloulavideos http://www.aloulavideos.com/
zlotyul
سه شنبه 18 دی 1397 04:39 ق.ظ
<a href="http://www.coldditch.com/ralph-lauren-match-polo-rosado-amarillo-polox">ralph lauren match polo rosado amarillo</a> <a href="http://www.cumbrepyme.com/adidas-originals-zx700-zapatillas-laag-rood-schuhee">adidas originals zx700 zapatillas laag rood</a> <a href="http://www.evenbayhout.com/nike-flyknit-air-max-asos-vente-scarpec">nike flyknit air max asos vente</a> <a href="http://www.hairbygeline.com/nfl-nike-philadelphia-eagles-27-malcolm-jenkins-black-camo-salute-to-service-t-shirt-nflw">nfl nike philadelphia eagles 27 malcolm jenkins black camo salute to service t shirt</a> <a href="http://www.nikert.com/red-sox-28-j-d-martinez-white-new-cool-base-2018-world-series-champions-stitched-mlb-jersey-nflx">red sox 28 j d martinez white new cool base 2018 world series champions stitched mlb jersey</a> <a href="http://www.robinliz.com/air-jordan-size-us14-us15-sort-r%C3%B8d-kurpesa">air jordan size us14 us15 sort r酶d</a>
zlotyul http://www.zlotyul.com/
syntheticfish
سه شنبه 18 دی 1397 04:39 ق.ظ
<a href="http://www.joshuaarens.com/salomon-chaussures-jaune-vert-schuheg">salomon chaussures jaune vert</a> <a href="http://www.jschwimmermd.com/nike-lunarglide-7-naranja-quilt-scarpeg">nike lunarglide 7 naranja quilt</a> <a href="http://www.markedtreear.com/air-jordan-son-of-mars-true-blu-yoga-kurpesf">air jordan son of mars true blu yoga</a> <a href="http://www.mauigrub.com/dam%C3%A4nner-salomon-s-lab-sense-wei%C3%9F-lila-schuheg">dam盲nner salomon s lab sense wei脽 lila</a> <a href="http://www.mgnmilitaria.com/air-jordan-1-infrarouge-femme-schuheb">air jordan 1 infrarouge femme</a> <a href="http://www.nanainchief.com/adidas-climacool-ride-vi-hvit-r%C3%B8d-chaussuresd">adidas climacool ride vi hvit r酶d</a>
syntheticfish http://www.syntheticfish.com/
faithboxwomen
سه شنبه 18 دی 1397 04:39 ق.ظ
<a href="http://www.atlantaaiport.com/ralph-lauren-shirts-bl%C3%A5-fl%C3%A5den-polot">ralph lauren shirts bl氓 fl氓den</a> <a href="http://www.bdimpact.com/air-jordan-3-marrone-bianca-schuhed">air jordan 3 marrone bianca</a> <a href="http://www.dutchpuffers.com/adidas-neo-lite-racer-rouge-scarpec">adidas neo lite racer rouge</a> <a href="http://www.klgateslaw.com/nike-buffalo-bills-team-logo-long-sleeve-nfl-t-shirt-grey-nflw">nike buffalo bills team logo long sleeve nfl t shirt grey</a> <a href="http://www.nomorbogor.com/chicago-cubs-pullover-jersey-nflx">chicago cubs pullover jersey</a> <a href="http://www.projabbag.com/nike-huarache-ultra-cachi-shorts-kurpesa">nike huarache ultra cachi shorts</a>
faithboxwomen http://www.faithboxwomen.com/
miami heat 34 ray allen revolution 30 swingman red jersey
دوشنبه 17 دی 1397 01:40 ب.ظ
<a href="http://www.sportingsada.com/michigan-state-skull-cap-hats">michigan state skull cap</a> <a href="http://www.cebupages.com/purple-green-mens-nike-shox-avenue-shoes-sportsa">purple green mens nike shox avenue shoes</a> <a href="http://www.dechangwuliu.com/adidas-harden-blanco-horse-schuhed">adidas harden blanco horse</a> <a href="http://www.kvkeshavpuram.com/rvca-brother-hat-hatr">rvca brother hat</a> <a href="http://www.xfangc.com/nike-cortez-womens-white-red-vintage-skot">nike cortez womens white red vintage</a> <a href="http://www.cokhithinhanh.com/mens-nike-los-angeles-rams-43-john-johnson-limited-olivecamo-2017-salute-to-service-nfl-jersey-nflt">mens nike los angeles rams 43 john johnson limited olivecamo 2017 salute to service nfl jersey</a>
miami heat 34 ray allen revolution 30 swingman red jersey http://www.stephensnexus.com/miami-heat-34-ray-allen-revolution-30-swingman-red-jersey-nfld
calisgenhea.org
دوشنبه 17 دی 1397 11:14 ق.ظ
que efectos tiene el tadalafil [url=http://cialissom.com/]cialissom.com[/url]
many mg tadalafil should take.
redrockrose
جمعه 14 دی 1397 04:03 ب.ظ
<a href="http://www.aloulavideos.com/ralph-lauren-pants-hvit-brun-polos">ralph lauren pants hvit brun</a> <a href="http://www.brutalistmap.com/nike-zoom-pegasus-31-naranja-is-butye">nike zoom pegasus 31 naranja is</a> <a href="http://www.glassurchin.com/ralph-lauren-city-polo-khaki-svart-polou">ralph lauren city polo khaki svart</a> <a href="http://www.hevikauppa.com/nike-air-max-tn-triple-blau-key-chaussurese">nike air max tn triple blau key</a> <a href="http://www.indegrow.com/nike-roshe-run-negro-sail-comprar-scarpee">nike roshe run negro sail comprar</a> <a href="http://www.motiongfxart.com/womens-nike-denver-broncos-58-von-miller-elite-navy-blue-alternate-super-bowl-50-bound-nfl-jersey-nfls">womens nike denver broncos 58 von miller elite navy blue alternate super bowl 50 bound nfl jersey</a>
redrockrose http://www.redrockrose.com/
artstrava
جمعه 14 دی 1397 04:02 ب.ظ
<a href="http://www.notiziefree.com/lebron-witness-basketball-sko-on-salg-obuvd">lebron witness basketball sko on salg</a> <a href="http://www.ovisausa.com/nike-free-flyknit-5.0-negro-naranja-scarpec">nike free flyknit 5.0 negro naranja</a> <a href="http://www.projetocidade.com/nike-roshe-run-woven-nero-nederland-kurpesb">nike roshe run woven nero nederland</a> <a href="http://www.yummyfitmummy.com/nfl-dj-chark-womens-limited-camo-jersey-17-jacksonville-jaguars-nike-2018-salute-to-service-nflr">nfl dj chark womens limited camo jersey 17 jacksonville jaguars nike 2018 salute to service</a> <a href="http://www.amitsrl.com/air-jordan-1-high-the-return-mennns-sko-butyg">air jordan 1 high the return mennns sko</a> <a href="http://www.brickpopusa.com/nike-black-taysom-hill-name-number-logo-nfl-7-new-orleans-saints-long-sleeve-t-shirt-nflx">nike black taysom hill name number logo nfl 7 new orleans saints long sleeve t shirt</a>
artstrava http://www.artstrava.com/
generic cialis online
پنجشنبه 13 دی 1397 03:44 ق.ظ
ag liquid tadalafil
http://cialisle.com
prezzo tadalafil da 10 mg
[url=http://cialisle.com/]generic cialis[/url]
restoringthechurch
چهارشنبه 12 دی 1397 02:16 ق.ظ
<a href="http://www.estadologico.net/nike-air-max-90-ice-sort-butyd">nike air max 90 ice sort</a> <a href="http://www.exploretalkingstick.net/nike-air-force-1-foamposite-2013-azul-negro-obuvc">nike air force 1 foamposite 2013 azul negro</a> <a href="http://www.expresswelding.net/nike-air-jordan-13-retro-herre-basketballe-sko-polish-scarped">nike air jordan 13 retro herre basketballe sko polish</a> <a href="http://www.faithandprosperity.net/roshe-run-oro-and-nero-queen-obuvc">roshe run oro and nero queen</a> <a href="http://www.fauconneriemarche.net/adidas-porsche-design-wei%C3%9F-blau-chaussuresg">adidas porsche design wei脽 blau</a> <a href="http://www.fernandfeather.net/vibram-fivefingers-flow-kaffee-chaussuresa">vibram fivefingers flow kaffee</a>
restoringthechurch http://www.restoringthechurch.net/
tigm
چهارشنبه 12 دی 1397 02:16 ق.ظ
<a href="http://www.sundialproductions.net/air-jordan-6-retro-billig-quality-schuhef">air jordan 6 retro billig quality</a> <a href="http://www.survivewatercrisis.net/air-jordan-retro-7-grigio-gituttio-scarpee">air jordan retro 7 grigio gituttio</a> <a href="http://www.szczybelski.net/new-blance-620-b%C3%B8rn-r%C3%B8d-hvid-kurpesa">new blance 620 b酶rn r酶d hvid</a> <a href="http://www.tammyjdalton.net/kyrie-3-rot-velvet-instagram-kurpesc">kyrie 3 rot velvet instagram</a> <a href="http://www.tastingtheacorn.net/maschio-nike-flyknit-lunar-3-nero-bianca-obuva">maschio nike flyknit lunar 3 nero bianca</a> <a href="http://www.technologyhandyman.net/air-jordan-retro-13-gamma-azul-rosado-schuhef">air jordan retro 13 gamma azul rosado</a>
tigm http://www.tigm.net/
bairdauctions
دوشنبه 10 دی 1397 06:49 ب.ظ
<a href="http://www.historicsheds.net/nike-kobe-8-gul-hvit-scarpec">nike kobe 8 gul hvit</a> <a href="http://www.hochschulschrift.net/nike-air-jordan-13-retro-mennns-sko-grip-chaussurese">nike air jordan 13 retro mennns sko grip</a> <a href="http://www.hotvape.net/femmes-nike-roshe-yeezy-boost-gris-butya">femmes nike roshe yeezy boost gris</a> <a href="http://www.hungate.net/adidas-ultra-boost-rouge-solar-schuhea">adidas ultra boost rouge solar</a> <a href="http://www.idreamtan.net/nike-mercurial-vapor-rot-wei%C3%9F-schuheb">nike mercurial vapor rot wei脽</a> <a href="http://www.ikkunatehdas.net/air-jordan-retro-14-challenge-r%C3%B8d-butyd">air jordan retro 14 challenge r酶d</a>
bairdauctions http://www.bairdauctions.net/
beckerny
دوشنبه 10 دی 1397 06:48 ب.ظ
<a href="http://www.audioacousticart.net/flyknit-trainer-multicolor-for-vente-michigan-butya">flyknit trainer multicolor for vente michigan</a> <a href="http://www.auditionrush.net/nike-kobe-7-vert-bar-butya">nike kobe 7 vert bar</a> <a href="http://www.autismy.net/nike-huarache-ultra-grigio-cielo-blu-obuvd">nike huarache ultra grigio cielo blu</a> <a href="http://www.automotoracing.net/hommes-nike-free-run-5.0-v4-noir-vert-scarpec">hommes nike free run 5.0 v4 noir vert</a> <a href="http://www.ave-koeln.net/nike-free-flyknit-5.0-femmes-orange-bleu-ciel-schuhef">nike free flyknit 5.0 femmes orange bleu ciel</a> <a href="http://www.awffull.net/adidas-porsche-design-drive-chassis-2.0-sko-sort-scarpef">adidas porsche design drive chassis 2.0 sko sort</a>
beckerny http://www.beckerny.net/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo