به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - آداب اداره رفتن

حقیقت نیوز

آداب اداره رفتن

تاریخ:یکشنبه 13 خرداد 1397-11:31 ب.ظ

[در آداب اداره رفتن]
جوان با شلوار تنگ پاره پوره و تیشرت تنگ آستین کوتاه و با خالکوبی روی بازو و گردن در حالی که آدامس می جوید و اودکلن تند زده بود و زنجیر به گردن  وارد اتاق شد.سلام هم یادش رفته بود ، شاید هم عمدا سلام نکرد.طلبکارانه گفت: من برای ساعت ده وقت رسیدگی دارم و اتهامش درگیری با مامور در حین انجام وظیفه بود.
برادرش را می شناختم و دوست من بود .بعد از سلام و احوال پرسی گفتم "می خواهم نصیحتی به تو بکنم اما نه به عنوان کارمند ،بلکه به عنوان یک برادر بزرگ تر ،البته اگر لیاقتش را داشته باشم" و ایرادات او را یک به یک توضیح دادم .البته در اتاق کسی نبود و همکارم مرخصی رفته بود وگرنه پیش همکارم آن جوان را ضایع نمی کردم .
البته او شانس آورده بود که وقت رسیدگی اش برای فردا بود و یک روز زودتر آمده بود دفتر شعبه و فرصت برای اصلاح اخلاق و ظاهر خود داشت .

مشکل عمده ارباب رجوع هایی که به ادارات مختلف مراجعه می کنند این است که "آداب ارباب رجوع بودن" را یاد نگرفته اند 
هر چند در قانون نوشته نشده  افرادی که مثلا با دمپایی وارد اداره می شوند و آدامس می جوند  ،ارائه خدمات نشود ولی بهتر است برای پیشبرد امور، رعایت بعضی از موارد را بکنید مثلا:

 رفتید داخل اتاق سلام بدهید باور کنید با سلام کردن  چیزی از ارزش های شما کم نمی شود .
چنانچه سیگاری هستید قبل از ورود کاری کنید که بوی گند دهانتان اتاق را آلوده نکند !
به کارمند و بخصوص رئیس اداره  دست ندهید (ما در دوران سربازی یاد گرفته ایم که بزرگتر می تواند به  کوچک تر  دست بدهد ولی کوچک تر باید صرفا احترام بگذارد)البته کارمند بزرگتر از شما نیست ولی چه می شود کرد ،این یک رسم است دیگر. 
دستتان را روی میز کارمند گذاشته ، سرتان را به طرف او خم نکنید و از او فاصله بگیرید و پشت میز او نروید و به کامپیوتر او هم سرک نکشید مگر شما بازرس هستید؟
 چنانچه آدامس می جوید قبل از ورود آن را بیندازید سطل آشغال، اصولا خوب نیست در محیط رسمی آدامس بجوید.
دکمه های پیراهن را در محیط رسمی ببندید. (البته دکمه آخری را نبندید ،متوجه می شوند که دارید فیلم بازی می کنید!)
 اداره محل عرض اندام و پوشیدن لباس تنگ و نشان دادن دور بازو نیست و این کارها را در باشگاه بدنسازی انجام دهید و هم باشگاهی خود را مستفیض کنید نه کارمند را.
 گردنبند طلا را موقع رفتن به اداره دربیاورید بعضی ها خوششان نمی آید ،بخصوص آنهایی که مقام بالاتری دارند.
در بعضی از ادارات تلفن همراه را در نگهبانی می گیرند ولی اگر اجازه حمل تلفن همراه را دارید ،آن را روی سایلنت بگذارید و داخل اتاق حرف نزنید بخصوص اگر در اتاق رئیس هستید.
بعضی ها اداره را با پارک اشتباه می گیرند و داخل اتاق و پیش کارمندان با بغل دستی مشغول صحبت و درد دل می شوند .سعی کنید رعایت سکوت را بکنید تا حواس کارمند پرت نشود .بیچاره به اندازه کافی ،دلیل برای پرت شدن حواس دارد .
سعی کنید همیشه تمیز باشید و موقع رفتن به اداره تمیزتر،کارمند بدبخت چه گناهی کرده که باید بوی گند زیربغل شما را تحمل کند .
سعی کنید از اودکلن و عطری که بوی تند دارند استفاده نکنید؛ بعضی حساسیت دارند ،سردرد می گیرند .
سلام علیک با کارمند باید در حد متعارف باشد و خوش و بش اگر از حد نگذرد .(بعضی ها سلام و عرض ارداتشان یک ربع طول می کشد. )
در راهرو جلوی کارمند را نگیرید و از او سوال نپرسید .سوالی دارید داخل اتاق یقه اش را بگیرید !
صبر کنید کارمند در میز خود مستقر شود و کامپیوترش را روشن کند  و سیستمش بیاید بالا بعدا پیش او بروید.
کارمند از دو چیز بدش می آید ،"بی احترامی "و"احترام بیش از حد"سعی کنید معمولی رفتار کنید."خیر الامور اوسطها"
این را بدانید که شما پرویز پرستویی یا علی دایی یا ا.ا.دارستانی نیستید که همه شما را بشناسند پس رفتید اداره ،برای احراز هویت شناسنامه یا کارت ملی همراهتان باشد.
رعایت کردن آداب در ادارات  نشانه شخصیت شماست و توصیه کردن رعایت آداب ،دلیل بر این نیست که در  ادارات ،دیکتاتوری حاکم است و کشورهای مترقی هم این اصول رعایت می شود.
رعایت این موارد فقط مختص به اداره نیست .موقع رفتن به مطب دکتر و دفتر مهندس و کتابخانه و اتاق استاد و مدیر و کلا هر جایی که رسمی است موارد ذکر شده رعایت شود ،بهتر است .
البته همچنان که ارباب رجوع باید مسائلی را رعایت کنند ،کارمندان هم موظف به رعایت کردن اصول و قوائدی می باشند و باید نهایت سعی خود را در تکریم ارباب رجوع و انجام وظایف محوله داشته باشند و سر ارباب رجوع داد نزنند "جمله " امروز برو فردا بیا"را از فرهنگ واژگانی خود حذف نموده و همیشه به یاد داشته باشند با وجود ارباب رجوع است که رئیس و کارمند و اداره معنا و مفهوم پیدا می کند .

ناصرتسلی_نیاداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic