به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - نشست واکاوی فرهنگ دریایی خزر در آستارا آغاز شد

حقیقت نیوز

نشست واکاوی فرهنگ دریایی خزر در آستارا آغاز شد

تاریخ:شنبه 29 اردیبهشت 1397-03:36 ب.ظ

نشست تخصصی واکاوی فرهنگ دریایی کرانه های جنوبی خزر، به مناسبت هفته بزرگداشت میراث فرهنگی با حضور استادان دانشگاه و صاحب نظران و علاقه مندانی از استان های مختلف در سالن شهرداری بندر آستارا آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا دبیر اجرایی این نشست روز شنبه در آغاز این رویداد علمی گفت: سابقه دریانوردی و کشتیرانی در ایران به هشت هزار سال قبل بر می گردد و ایرانیان آن روزگار با دست یافتن به تکنیک های دریانوردی، پرچمدار این رشته بوده اند.
مهدیس نجف زاده افزود: داده های علمی ارزشمندی در حاشیه دریای کاسپین (خزر) نهفته است اما از پنج و نیم میلیون سال قبل، نوسانات شدید آب نوار ساحلی، آثار را در زیر آب پنهان کرده و جستجوی آنها باید کیلومترها در داخل نوار ساحلی صورت گیرد.
وی ادامه داد: انسان ها قبل از پیشرفت در کشاورزی، حاشیه های دریا را به عنوان محل مناسب تامین غذا انتخاب کرده اند و استخوان های فوک دریایی کشف شده در مناطق ساحلی بهشهر، گویای این امر است و ساحل نشینان به تدریج بر دریا تسلط یافته اند.
نجف زاده در خصوص این نشست علمی نیز گفت: این رویداد یک روزه توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با همکاری انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان و فرمانداری، اداره میراث فرهنگی و شهرداری آستارا برگزار می شود و چند تن از استادان دانشگاه ها در موضوعات میراث فرهنگی ساحلی (از آستارا تا هوسم)، کشتی غرق شده در ساحل لاهیجان، بازسازی نوسانات تراز دریای کاسپین، گنجینه های انسانی و دانش بومی جوامع ساحل نشین، واکاوی فرهنگ دریایی غرب مازندران، فرهنگ دریایی گیلان و پژوهش های باستان شناختی در لبه خزری ناحیه قفقاز سخنرانی می کنند.
نجف زاده افزود: کارگاه آموزشی کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی دریایی با محوریت هدف ها، اصول و مسئولیت ها و کارگاه آموزشی باستان شناسی دریایی تجربی با نگاهی به ساخت قایق های سنتی در گیلان از بخش های دیگر این نشست خواهد بود.
او بیان کرد: میراث فرهنگی دریایی، بخشی از تمدن اقوام و تعاملات و تبادلات فرهنگی منطقه ای و فرامنطقه ای را در خود دارد و دریای کاسپین به علت نقش راهبردی و ترانزیتی، از این منظر از اهمیت خاصی در جهان برخوردار است.
دبیر اجرایی نشست واکاوی فرهنگ دریایی کاسپین گفت: پژوهش های باستان شناسی زیر آب در کرانه های کاسپین از پیشینه زیاد برخوردار نیست و در این نشست با بازشناسی بخشی از هویت غنی تاریخی و جلوه های ملموس و غیرملموس آن، دریچه ای نو بر پژوهش های فرهنگ دریای گشوده می شود.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از 18 و نیم کیلومتر ساحل دریای خزر برخوردار است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic