به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - فرماندار آستارا از آمادگی برای گسترش روابط اجتماعی و فرهنگی شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان خبر داد

حقیقت نیوز

فرماندار آستارا از آمادگی برای گسترش روابط اجتماعی و فرهنگی شهرهای مرزی آستارای ایران و آذربایجان خبر داد

تاریخ:سه شنبه 25 مهر 1396-12:44 ب.ظ


فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا از آمادگی این شهرستان برای گسترش روابط و مناسبات محلی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بین شهرهای مرزی  آستارای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

"یونس رنجکش" در چهارمین نشست مشترک مرزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان که در گمرک آستارای ایران برگزار شد ضمن خوشامدگویی به هیات کشور همسایه اظهار امیدواری کرد: با توجه به سابقه همکاری های اشتراکات که بین مردم شهرهای مرزی دو کشور دارد بتوانیم در گسترش روابط دو کشور سهیم باشیم.

وی اظهار داشت: یکی از محورهای این نشست ارائه خدمات گمرکی مناسب در مرز دو کشور است که با توجه به آمادگی جمهوری اسلامی ایران و گمرک شهرستان آستارا امید داریم طرف آذری نیز آمادگی های لازم را در این زمینه برای گسترش مناسبات داشته باشد.

وی مرز آستارا را یکی از مرزهای پرتردد کشور دانست و گفت: آمارها نشان می دهد سالانه بیش از هشتصد هزار تردد از این مرز انجام می شود که باعث شده مرز آستارا به یکی از مرزهای پرتردد کشور تبدیل شود البته در این بین مشکلاتی نیز وجود دارد که باید با تفاهم همدیگر برطرف کنیم.

فرماندار آستارا یکی از این مشکلات را لغو مجوز کالای همراه مسافر اعلام کرد و گفت: پیشتر مسافران می توانستند تا سقف هشتاد دلار کالا با خود حمل کنند که متاسفانه این مجوز از سمت کشور آذربایجان به صورت یکطرفه لغو شد از همین رو برای رونق داد و ستد محلی مجدد نیازمند تجدید نظر در این زمینه هستیم.

وی به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای 24 ساعته شدن خدمات گمرکی در مرز اشاره کرد و افزود: بسترهای لازم برای اجرایی شدن آن از سوی دولت ایران وجود دارد در صورت همکاری طرف آذری این اقدام می تواند نقش مهمی در تسهیل خدمات داشته باشد.

رنجکش به برخی اقدامات در زمینه جریمه کامیونهای ایرانی از سوی کشور آذربایجان اشاره کرد و گفت: البته این کامیونها به ضعم طرف آذری غیراستاندار اعلام می شود و از نظر ما مشکلی ندارند اگر این جرایم لغو نگردد منتج به اقدامات متقابل از سوی ایران نیز خواهد شد که در آن صورت باعث شده هزینه قیمت تمام شده کالا و خدمات بالا رفته و صرفه اقتصادی نداشته باشد که امیدواریم همکاری های فی مابین موجب رفع مشکلات شود.

فرماندار آستارا همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران به بحث ورود زائرین اربعین حسینی از کشور آذربایجان اشاره کرد و گفت: باتوجه به ورود هزاران زائران برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در عراق و عبور از خاک جمهوری اسلامی از مرز آستارا؛ برای کاهش زمان معطلی در گمرک ایران بهتر است بیمه شخص ثالث زائرین در خود کشور مبدا صورت بگیرد تا بتوانیم در ارائه خدمات بهتر به آنان اقدام نماییم.

رنجکش اظهار داشت: آمادگی کامل برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری اسلامی را داریم و تمام تلاش ها برای ایجاد خدمات مناسب به این زائران است.

وی در ادامه از آمادگی شهرستان آستارا برای برقراری روابط اجتماعی و فرهنگی در سطح دو شهر مرزی خبر داد و گفت: این نوع روابط موجب تقویت و انسجام روابط دو کشور همسایه می شود.

وی افزود: ما علاقمندیم سطح روابط را گسترش دهیم و در همین راستا براساس هیات های وزرای امور خارجه آمادگی  برگزاری المپیاد فرهنگی ورزشی و برگزاری نمایشگاه های  اقتصادی و تجاری در دو شهر مرزی آستارای ایران و آذربایجان را داریم.

در این نشست علاوه بر "یونس رنجکش" فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا، "محمد شهبازی" ناظر گمرکات استان گیلان و داداشی رییس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در گیلان؛ "الله ورن محمود اوف" معاون امور اجرایی آستارای جمهوری آذربایجان، "دلاور فرض علی اف" مدیرکل امور بین الملل و مشاور رییس کل گمرک جمهوری آذربایجان، "میرمحمود میر عطایف" و "آقا واله آقایف" رییس و معاون  گمرک آستارای جمهوری آذربایجان حضور داشتند که هیات آذری نیز ضمن تشکر از فرماندار آستارا برای شرکت در این نشست و مطالب عنوان شده از آمادگی هیات شرکت کننده برای فعالیت های گمرکی و تعمیق روابط دو کشور خبر دادند و خواستار بررسی درخواستها در سطح عالی نماینده های دو کشور شدند.

مدیر کل امور بین الملل گمرک جمهوری آذربایجان نیز در این نشست گفت: 24 ساعته شدن فعالیت های گمرکات آستارای ایران و جمهوری آذربایجان در قالب پروتکل ها پیگیری شده اما بعد از 17 سال به نتیجه نرسیده است و باید با روابط دیپلماتیک حل شود و در اربعین حسینی به لحاظ تردد زیاد، شبانه روزی شدن گمرکات ضروری است.

"دلاور فرض علی اف" بیان کرد: به منظور تسهیل روابط تجاری ایران و جمهوری آذربایجان، 18 برنامه استاندارد گمرکی، الکترونیکی تدوین و پنج مورد آن اجرا شده است.

"الله ورن محمود اف" معاون امور اجرایی آستارای جمهوری آذربایجان نیز در این نشست ، توسعه روابط تجاری دو کشور را در ابعاد سیاسی و فرهنگی موثر خواند و گفت: در کمیسیون همکاری های اقتصادی دو کشور، طرح خط ریلی آستارا-آستارا عملیاتی شد و با اتصال کریدور شمال-جنوب، تحول بزرگی در روابط دو کشور روی خواهد داد.

"میر محمود میر آتایف" مدیرکل گمرک آستارای جمهوری آذربایجان نیز در این نشست با بیان اینکه زائران اربعین حسینی آن کشور با 200دستگاه اتوبوس از مرز آستارا گذر خواهند کرد، گفت: مسافران می توانند تا سقف معینی از یک نوع جنس را حمل کنند و از بار زیاد و دارای بعد تجاری همراه مسافر جلوگیری خواهد شد.

"رسول امیدی" مدیرکل گمرک آستارا نیز در این نشست در سخنانی گفت: باتوجه به تعامل خوبی که بین دو کشور وجود دارد و باتوجه به موقیعیت ویژه منطقه، می طلبد فعالیت مرز به صورت شبانه روزی در آید.

وی افزود: باتوجه به اینکه راه آهن نیز به زودی در این منطقه به راه خواهد افتاد اهمیت این مرز بیشتر خواهد شد و حتی می توان از آستارا به عنوان دروازه طلایی ورود به قاره های آسیا و اروپا یاد کرد.

وی تاکید کرد: فعالیت شبانه روزی مرز و گمرک و سایر امور مربوط مورد توجه روسای جمهور دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نیز هست، اگرچه در این راه ممکن است مشکلاتی به لحاظ سخت افزاری یا نرم افزاری پیش بیاید اما باتوجه به اینکه ایران و آذربایجان عضو اکو هستند این می تواند یک خواسته بین المللی باشد و این نشست ها برای حل چنین مسائلی می باشد.

"محمد شهبازی" ناظر گمرکات استان گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه هیچ مشکلی از سوی ایران برای 24 ساعته کردن گمرک در مرز آستارا وجود ندارد، گفت: تمام شرایط برای این مهم فراهم است بخصوص که می خواهیم در صورت امکان برای ایام اربعین حسینی این امکان مهیا شود تا خیل عظیم مشتاقان حسینی را خدمات دهی مناسب انجام دهیم.

وی گفت: امیدواریم این نشست ها باعث گسترش مناسبات دو کشور شود بویژه در بخش روابط تجاری تا اقتصاد دو منطقه رونق پیدا کند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic