به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - فرماندار آستارا: دانشجویان را به سمت مهارت آموزی هدایت کنیم

حقیقت نیوز

فرماندار آستارا: دانشجویان را به سمت مهارت آموزی هدایت کنیم

تاریخ:جمعه 21 مهر 1396-07:47 ب.ظ

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: در کنار آموزش های مختلف در دانشگاه ها و تدریس علوم پایه و تخصصی به آنان مهارت نیز بیاموزیم و آنها را به این سمت هدایت کنیم.

یونس رنجکش در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشجویان مرکز آموزش علمی - کاربردی آستارا گفت: متاسفانه اکثر دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی فاقد مهارت های لازم هستند و نمی توانند وارد بازار کار شوند و به خیل عظیم بیکاران می پیوندند.

وی افزود: یکی از شعارهای دانشگاه جامع علمی - کاربردی مهارت محور بودن آن است و باتوجه به درهم آمیختگی تجربه و دانش در این دانشگاه، فارغ التحصیلان مراکز علمی و کاربردی در کنار کسب علم و دانش، به سمت مهارت آموزی نیز باید سوق پیدا می کنند یعنی دقیقا همان خلائی که امروزه در بین تحصیل کرده های ما وجود دارد.

وی اضافه کرد: امروز در هر خانواده ای چند تحصیل کرده حداقل از پایه لیسانس وجود دارد که اغلب دغدغه اشتغال دارند از همین رو اگر اقدامات مناسب صورت نگیرد بحران آینده نه چندان دور بحران تحصیلکرده های جامعه است.

فرماندار آستارا تاکید کرد: در این بین نوک پیکان انتقادها نباید به سمت دولت ها باشد چراکه وظیفه دولت ایجاد بسترهای آموزشی و راه اندازی مراکز آموزشی و مهارتی و بستر انفعالی است که به بهترین نحو انجام داد و شرایط آموزش در بخش های متفاوت را برای اقشار مختلف فراهم کرد، اما یکی از مشکلات اصلی اشتغال خلا مهارت آموزی است، که در این میان فضا برای مهارت آموزی فراهم است اما سهل انگاری از سمت کسی است که باید آن را بیاموزد که نمونه اش عدم استفاده دانشجویان از حضور در دروس کارورزی است که در برخی رشته ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: دانشجوی امروز بخاطر نوع نگاه و رویکرد نامناسبش بعد از فارغ التحصیلی هیچگونه مهارتی ندارد.

به گفته رنجکش؛ وقتی فردی بعد از چندین سال تحصیل باز هم باید والدین دستش را بگیرند و نزد مدیران ببرند یا در صفحات رسانه ها دنبال آگهی استخدام باشند تا کاری برایش پیدا کنند، نشان می دهد این فرد چیزی یاد نگرفته است، نتوانسته رابطه اجتماعی تولید کند، این فرد هیچ مهارتی ندارد چراکه هنوز هم باید فرد دیگری مشکلش را حل کند در حالیکه همه انسانها با استعداد ذاتی خلق می شوند و اینکه چقدر از این استعداد استفاده کند، مهارت می خواهد، متاسفانه چنین فردی راه استفاده از این ظرفیت را نمی داند. دانشگاه جامع علمی کاربردی از ابتدا بدنبال رفع این خلا مهارتی بوده است یعنی به دانشجوها مهارت بیاموزد و یا بین تجربه و دانش روز ارتباط برقرار کند.

وی تاکید کرد: در همین شهر آستارا چند هزار دانشجو داریم و مشاغل محدود دولتی؛ اگر همین امروز به همه ادارات دولتی ابلاغ شود که همه کارمندان را بازنشسته کنند باز هم برای جذب همه دانشجویان در بخش دولتی ناتوانیم در حالیکه رخ دادن چنین اتفاقی هم غیرممکن است پس چه باید کرد. تنها راه ممکن این است که باید جمعیت فارغ التحصیل را به سمت بازار بخش خصوصی سوق داد، بخش خصوصی هم بنگاه خیریه نیست قطعا برای اینکه به سوددهی و درامد زایی برسد، دنبال مباحث اقتصادی هست، از همین رو به دنبال نیروی تحصیل کرده، ماهر و متخصص می گردد و اینجاست که فارغ التحصیل بدون مهارت ما دچار مشکل می گردد چراکه مهارتی ندارد.

وی افزود: ممکن است فارغ التحصیل غیرماهر هم بتواند با استفاده از روابط خاص صاحب شغل شود ولی مطمئن باشید هر مجموعه ای به دنبال ارتقاست و ماندگاری وی در آن شغل به میزان مهارت وی ربط دارد بنابراین به دلیل نداشتن مهارت و کارایی لازم برای بخش خصوصی عذر وی خواسته خواهد شد و در شغلش ماندگار نخواهد بود پس تنها کسانی می توانند در بازار رقابتی امروز صاحب شغل شوند و دوام داشته باشند که ماهر و متخصص باشند.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا تاکید کرد: ما نیاز به بازار تولید مشاغل داریم، مشاغلی که متناسب با نیازهای منطقه ای باشد، خوشبختانه در این شهرستان هم بسترهای تولید شغل فراهم است، فقط مهارت می خواهد تا آن را ایجاد کند تخصص می خواهد تا دانشمان را کاربردی نماید هدفی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی پیگیری می شود. بنابراین نیاز امروز ما مراکز آموزشی مانند دانشگاه جامع علمی کاربردی است امیدورایم دانشگاهیان در ایجاد تغییر ذهنیت و رویکرد دانشجویان تلاش کنند.

وی تاکید کرد: آستارا  در حال یک تحول جدیدی است، ما دارای موقعیت استراتژیک هستیم، تکمیل و راه اندازی راه آهن آستارا -آستارا می تواند بازاری از مشاغل جدید ایجاد کند از صنایع کشاورزی و خدماتی گرفته تا تجارت و بازرگانی، حتی ظرفیت بندر و منطقه ویژه نیز عرصه بزرگی برای تولید شغل است ظرفیت های گردشگری منطقه که جای خود دارد حال با این همه بسترهای مناسب اگر فارغ التحصیل ما نتواند بهره ببرد یقینا چیزی جز خلا مهارتی گریبانگیر جامعه ما نشده است.

وی ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به همه دانشجویان، اساتید دانشگاه، از برنامه ریزی های شهرستان در مسیر کاربردی کردن پژوهش های دانشگاهی متناسب با نیاز دستگاه های اجرایی آستارا خبر داد و افزود: از پژوهش های کاربردی دانشجویان و اساتید حمایت می کنیم.

در ادامه این مراسم دکتر فرهاد دلق پوش نماینده سابق مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی و عضو هیات موسس مرکز آموزش علمی کاربردی آستارا و دکتر نجفی معاون آموزشی دانشگاه جاکع علمی کاربردی استان گیلان نیز سخنانی ارائه کردند.

همچنین با حضور فرماندار آستارا از تنی چند از دانشجویان و اساتید و کارکنان مرکز آموزش علمی کاربردی آستارا تجلیل به عمل آمد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic