به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - سیاهی آلودگی بر چهره زیبای ساحل آستارا

حقیقت نیوز

سیاهی آلودگی بر چهره زیبای ساحل آستارا

تاریخ:یکشنبه 29 مرداد 1396-10:04 ب.ظ

تابستان که فرا می رسد ، نوار ساحلی و دریا بیش از پیش مورد توجه شهروندان و گردشگران قرار می گیرد اما حال و روز ساحل آستارا از منظر بهداشت و محیط زیست خوش نیست.
دریا با تمام زیبایی هایش موهبتی بی بدیل و نشانه ای از قدرت لایزال الهی است که ارتباط مستقیمی با چرخه زندگی انسان ها دارد.
18 کیلومتر نوار ساحلی و سه طرح سالمسازی دریا در شهرستان آستارا، بیشترین حجم ورودی مسافران را در فصل تابستان به خود اختصاص می دهد ولی ردپای به جا مانده از حضور گردشگران در ساحل ، ردپای نامبارکی از زباله ها و پسماندهاست.
علاوه بر خراش زباله بر چهره آبی ساحل، نباید از آلودگی رودخانه ها غافل شد، شهرستان آستارا دارای پنج رشته رودخانه است و بسیاری از تاثیرات مخرب آلودگی رودخانه ها را می‌توان بر روی دریا مشاهده کرد .
توحید ضاربیان یکی از شهروندان آستارایی در این خصوص گفت: در گذشته ساحل آستارا این چنین به زباله ها آلوده نبود ، ولی امروزه با زیاد شدن تعداد گردشگران و تغییر ذائقه و سبک زندگی ها، میزان پسماندهای تولیدی نیز افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه آب آلوده رودخانه ها تاثیر زیادی در آلودگی آب دریا دارد، افزود: نرسیده به ساحل سفیر امید و پشت بازار ساحلی، ورود آب رودخانه مرداب را به دریا می توان مشاهده کرد و متاسفانه آب این رودخانه آمیخته به فاضلاب شهری است.
علی رضا اعتمادیان از اعضای یکی از گروه های مردم نهاد محیط زیست در آستارا گفت: اجرای برنامه های نمادین فرهنگی نظیر جمع آوری زباله از ساحل می تواند نقش زیادی در نهادینه کردن فرهنگ حفاظت محیط زیست داشته باشد.
وی افزود: 200 تا 600 سال زمان لازم است تا برخی زباله ها تجزیه شده و به چرخه طبیعت بازگردند؛ پس بسیار ناپسند است که ما نسل های آینده را در یک محدوده زمانی طولانی گرفتار پسماندها کرده و از زیبایی ها و مواهب خدادادی طبیعت محروم کنیم.
وی اضافه کرد: تاثیرات مخرب این زباله ها بر آب های زیر زمینی از موضوعاتی است که حیات و سلامت انسان را تهدید می کند.
مسئول واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان آستارا هم بیان کرد: هنگامی که آلاینده ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه در آب ها تخلیه می شوند، آلودگی آب ها بیشتر می شود و بر گیاهان و موجودات زنده درون آب تاثیر نامطلوبی می گذارد.
مجید میزانی اظهار کرد : شیرابه جایگاه دفن زباله در آستارا به نوار ساحلی سرازیر می شود و می تواند در آینده مشکلاتی را در حوزه بهداشت آب دریا ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه در برخی جایگاه های دفن زباله در شمال کشور، شیرابه زباله پیش از سرازیر شدن در دریا تصفیه می شود، افزود : تاکنون چنین تجهیزاتی در جایگاه دفن زباله آستارا راه اندازی نشده است.
وی خاطرنشان کرد: ماموران بهداشت محیط به صورت هفتگی عملیات نمونه برداری از شناگاه های آستارا را انجام می دهند و از اول تابستان تاکنون 24 مورد نمونه برداری از آب دریا در آستارا انجام شده است و تعداد میکروب های موجود در نمونه ها به قدری نیست که شناگاه های آستارا آلوده نامیده شود، ولی در صورت ادامه روند سرازیر شدن فاضلاب از طریق رودخانه و شیرابه های زباله ها، آلودگی آب دریا می تواند تهدیدی برای محیط زیست منطقه باشد.
علی کوهی شهردار آستارا نیز در این باره گفت: شهرداری آستارا فضای 15هکتاری محل دفن زباله را محصور کرده و در سال جاری طرح دفع شیرابه زباله در منطقه داداش آباد را با اعتباری بالغ بر30 میلیارد ریال اجرا خواهد کرد و در این طرح بستری برای جلوگیری از نفوذ شیرابه زباله به ساحل و زمین ایجاد خواهد شد و شیرابه از طریق کانال ها به حوضچه های مشخص انتقال خواهد یافت.
محمد رضا روشنی رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا هم بیان کرد: رهاسازی فاضلاب در رودخانه ها از مهم ترین معضلات تهدید کننده محیط زیست شهرستان آستارا محسوب می شود.
وی اضافه کرد: اگر سیستم فاضلاب در این شهرستان در چند سال آتی راه اندازی نشود، وضعیت زیست محیطی شهرستان و آب های سطحی و زیرزمینی با حالت اسفناکی رو به رو خواهد شد.
علی رضا ملکی نژاد مدیر آب و فاضلاب شهری آستارا استفاده از روش وکیوم (هدایت مکشی) را با توجه به خاصیت خاک آستارا بهترین روش برای جمع آوری فاضلاب شهری خواند و ادامه داد: طرح جمع آوری و دفع فاضلاب شهری در آستارا از سال 79 آغاز شده است و از آن زمان تاکنون میزان پیشرفت فیزیکی این طرح 20 درصد است و تصفیه خانه آن در حال حاضر با 50 درصد پیشرفت متوقف شده و نیازمند اعتبار لازم است.
وی با بیان اینکه تاکنون برای این طرح 85 میلیارد ریال هزینه شده است، اضافه کرد: راه اندازی کامل این طرح نیازمند یکهزار و 370 میلیارد ریال اعتبار است و با سرمایه گذاری بخش خصوصی می توان شبکه فاضلاب شهری آستارا را در حداقل زمان ممکن به یک نتیجه مطلوبی رساند.
به هر حال آلودگی ساحل ها تهدید بزرگ و جدی برای نسل های آینده محسوب می شود و امیدواریم با نگاه مسئولان و همراهی مردم، صدای مظلوم خزر را در شهرستان آستارا بیش از پیش دریابیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic